17 Eylül 2013 Salı

MAC - Plumful Ruj / MAC - Plumful Lipstick


Merhaba! Bugün sizlere belki de en sevdiğim rujum olan MAC - Plumful'dan bahsetmek istiyorum. Kendisini Temptalia'da gördükten sonra aylarca istedim, bütün arkadaşlarıma sürekli bahsederek hepsini bıktırdım, ve sonunda hem kendime hem arkadaşlarıma yaptığım bu işkenceye son vermek için kendimi İstinye Park MAC'e attım.

Hey everyone! Our guest today is a beautiful lipstick by MAC called Plumful, which is probably my favourite lipstick ever (Yes, I can hear myself.) After seeing this baby on Temptalia, I started craving it and I talked about this nonstop to my friends, they probably hated talking to me for a while.  Finally, I decided I should stop torturing myself, and also my friends, and I found my way to a nearby MAC store.MAC Lustre serisinden olan bu ruj, yapısı gereği çok opak renk vermiyor, ki ben bu tür rujları daha çok seviyorum. MAC bu rengi "blossoming rose-plum" olarak tanımlamış, yani gül kurusu-mürdüm arası bir renk diyebiliriz. Ne çok pembe ne çok mor olan bu ruj hem günlük hem gece kullanım için biçilmiş kaftan.

This lipstick is from the Lustre line of MAC, so it has a sheer finish, which I adore. MAC describes this color as "blossoming rose-plum", which is very appropriate. This color is the perfect mixture of pink and plum, and it's quite wearable both for the day and the night.


Sol tarafta rujun tek kat sürüldüğünde verdiği rengi görebilirsiniz, sağda ise üst üste 3-4 kat sürülmüş halini. Kalıcılığının pek harika olduğunu söyleyemem, bir şeyler yedikten, içtikten sonra ve 2-3 saatte bir mutlaka tekrar uygulamak gerekiyor. Ama rengi ve yapısı o kadar mükemmel ki, bunu rahatlıkla gözardı edebiliyorum.

The left one is the color you get from only one swipe, on the right I built up the color a bit, I think this was 3-4 swipes. I can't say that this is the longest lasting lipstick ever, you should re-apply after eating or drinking something, and probably after 2-3 hours of wear. But it has an amazing color and formula, so I can overlook the wear time with ease.


Keşke bu ruju almak için aylarca beklemeseydim, çünkü kendisi sonbaharın da gelişiyle elimden hiç düşmemeye başladı. Sanırım kendisiyle büyük aşk yaşamaya uzunca bir süre devam edeceğiz!

I wish I hadn't waited so long to buy this, because it has become my everyday lipstick for the upcoming colder months already. I can see that our love affair will last for a long, long time!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder