8 Ocak 2014 Çarşamba

Nars Pure Matte Lipstick - Volga


Merhaba! Finaller için ders çalışmaktan kafamı kaşıyacak vaktim yok, bu nedenle bloguma istediğim kadar zaman ayıramıyorum ve çok mutsuzum. Ama 10 gün sonra yine her gün yazmaya başlayacağım. Bugün biraz boş vakit bulmayı başardım ve sizlere çok sevdiğim bir rujdan bahsetmek istedim: Nars Pure Matte Lipstick - Volga.

Hey everyone! It's the finals week, and I spend almost all of my time by studying, so I have no time left for my blog. Thank god this mayhem will only last 10 more days, then I'll be back to my writing everyday schedule. I managed to create some free time today and wanted to tell you about a favourite lipstick of mine: Nars Pure matte Lipstick - Volga. Bu ruju ilk gördüğüm andan beri çok ama çok istemiştim ve her zamanki gibi bu ruja olan aşkımı dinlemekten fenalık geçiren çok yakın bir arkadaşım kendisini bana doğum günümde hediye etmişti. Bu benim sahip olduğum ilk koyu renkli ruj, böylesine cesaret gerektiren renkleri kendime yakıştırmama ve sıkça kullanmaya başlamama bu ruj sebep oldu.

When I first saw this lipstick, I fell in love with it and obviously didn't stop talking about for a while. I do this quite frequently and unintentionally, and eventually my friends get sick of my endless drama and buy me the product. This is not my intention, I swear! A very close friend of mine got me this as my birthday gift, and this is my first deep coloured lipstick. Actually, it's the one that made me realise I can pull these kind of colours off and I started to use them more often since I got this.


İlk olarak, formülü gerçekten çok güzel. Kalıcılığı inanılmaz, benim dudaklarımda hiç bozulmadan 8-9 saat kadar kalıyor. Mat bir ruj olmasından dolayı çok yumuşak ve kremsi değil, ama içerisinde E vitamini bulunduğu için sürümü çoğu mat ruja göre çok daha kolay. Aynı zamanda bu rujlar gerçekten çok pigmentli, tek katta tamamen opak renk veriyorlar.  

The formula of Nars Pure Matte Lipsticks is really great. First of all, they have extraordinary staying power. This lasts on my lips without fading or bleeding for around 8-9 hours, which is crazy. Also, they are not the softests of lipsticks but as they have vitamin E and mango butter in them, they are quite easy to apply for such a long lasting matte formulation. These also are such pigmented lipsticks, you get full opaque colour by only one swipe. 


Volga, fotoğrafta daha çok bordo gibi görünse de bordo-patlıcan moru gibi bir renk, içerisinde kesinlikle oldukça belirgin bir şekilde mor renk barındırıyor ama bu morluk kesinlikle abartı durmuyor. Bu ruj akşam yemekleri için ya da gece dışarı çıkarken kullanmak için biçilmiş kaftan, hem bu tür renkleri kullanma cesaretine sahip herkese yakışacak, hem de oldukça kalıcı olduğu için sürekli kontrol etmenizi gerektirmeyecek, daha ne isteyebilirsiniz ki?

Volga is just the prettiest deep burgundy-aubergine color. It has quite a bit of violet in it (although my camera didn't really pick that up), but it's still a wearable color. This would be perfect for a dinner date or a night out, it would look gorgeous and you won't have to re-apply constantly. What else can you ask for?


Evet biraz ileri gidip bunu söyleyeceğim: Çıkardıkları harika koleksiyonlarla, sade ve minimalist tasarımlarıyla ve en önemlisi, inanılmaz kaliteli ürünleriyle Nars kesinlikle benim favori markam. Şu ana kadar denediğim ve aşık olmadığım hiçbir Nars ürünü olmadı, Pure Matte rujlar da bir istisna değil. Eğer bu tarz cüretkar rujlardan hoşlanıyorsanız Volga'ya bir göz atın derim. Görüşmek üzere!

I'm gonna go really far and say that Nars is hands down my favourite makeup brand. Every single collection they bring out is amazing, their permanent are also extraordinary, packaging is incredibly sleek and chic, and you can't find these type of amazingly formulated products in every brand. I loved every single product I've tried from Nars, and Pure Matte Lipsticks are no exception. If you love these kind of bold lipsticks, you really should check Volga out. See you soon!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder