4 Şubat 2014 Salı

The Balm Frat Boy Allık / The Balm Frat Boy Blush


Merhaba! The Balm ürünlerini ne kadar sevdiğimden sıklıkla bahsediyorum ve bugün de size The Balm'ın en en en sevdiğim ürününden bahsedeceğim: Frat Boy Allık. 

Hey everyone! The Balm products get quite a bit of love from me and I mention them a lot in here, today I'll be talking about possibly my most favourite product from the brand: Frat Boy Blush.


 Bu allıkların kalitesi bence tartışmasız piyasadaki en harika allıkları yapan Nars ile yarışır. Yumuşacık, inanılmaz pigmentli, tüm gün kalıcı, kolay uygulanabilen ve yayılan, tek kelimeyle mükemmel allıklar. Frat Boy da bu harika yapıda ve harika bir renge sahip olan bir allık. 

These blushes are the closest matches to Nars blushes with regards to quality, and I think Nars makes the best blushes in the market, no discussion. These are incredibly soft, pigmented, easy to apply and blend blushes that stay put all day long. One word: Perfect. Or flawless? Maybe both. Frat Boy has this amazing quality and as a bonus: an amazing color that would suit everyone.Şeftali-pembe tondaki bu mat allık her tonda makyaja yakışıyor, hem gündüz hem gece kullanım için ideal, hem de her mevsimde kullanılabilecek joker bir ton. Kimi tende daha pembe, kimi tende daha şeftaliye dönük duruyor ama kesinlikle her ten rengine yakışıyor. Ben bu allığı özellikle koyu göz makyajlarına ve nude dudaklara çok yakıştırıyorum, ama günlük kullanım için de mükemmel bir allık. 

This is the most beautiful peachy-pink matte blush I've ever seen that goes with any makeup look, it's amazing. You can use it both in your daily looks and with more intense nighttime looks. You can use it all year long. It looks pinkier in some people and peachier in others but it just suits everybody! I especially love pairing this with dark smokey eye and nude lip looks, but it's perfect as an everyday blush as well. 


Çok fazla allığa sahip olsam da bu allık tüm yıl boyunca elimden düşmüyor, muhtemelen dibini görmeyi başaracağım ilk allık bu olacak. Bitirdiğim an hiç düşünmeden tekrar alırım. Fiyatı 33-34 TL civarı olan bu allığı Gratis mağazalarında bulabilirsiniz, indirimde yakalarsanız kesinlikle kaçırmayın derim. Görüşmek üzere!

I own way too many blushes but I reach for this more than any other one, this will probably be the first blush I'll hit the pan of, and the minute it's finished, I'll run to the store and repurchase. I believe this is around $20 dollars, which is quite a good price considering it's marvellous quality. See you soon! 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder