6 Aralık 2013 Cuma

LORAC Unzipped Palette


Merhaba! Bugünkü postumda ülkemizde maalesef bulunmayan bir marka olan Lorac'in Unzipped adlı harika paletinden bahsetmek istiyorum. Ben bu paleti Amazon.com üzerinden almıştım ve alışverişimde hiçbir sorun yaşamadım, iyi ki şansımı denemişim!

Hey everyone! Today's post is about an incredibly beautiful eyeshadow palette called Unzipped by Lorac. Bu paleti çok sevdiğim bir Youtuber olan Beauty Broadcast'ın bir videosunda gördüğüm an istek listemin en üstüne yerleşmişti ve gözümü karartıp Amazon'dan sipariş verdim ve 2 gün gibi komik bir sürede elime geçti. Farların kalitesi tek kelimeyle inanılmaz, en beğendiğim farlar Urban Decay farlarıdır ve bu farlar kesinlikle onlarla yarışır kalitede. Bazsız bile kalıcılıkları mükemmel, pigmentasyonlarına, dokularına kusur bulmak neredeyse mümkün değil.

I saw this palette on a video of one of my favourite youtubers Beauty Broadcast and fell in love with it instantly. It was on top of my wishlist for a while and then I just went for it and bought it over Amazon. The quality of the eyeshadows, both matte and shimmery shades, are quite exceptional; they remind me of Urban Decay shadows, which are my absolute favourites. They have great staying power even without a base, their pigmentation and texture are really remarkable.


Paletin yanında bir de Lorac Behind the Scenes Eye Primer var, ama maalesef kendisi hakkında çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Gerçi ben oldukça yağlı göz kapaklarına sahibim ve Urban Decay Primer Potion'ın bile bende işe yaramadığını belirtmeliyim, belki de sorun bu primerda değil bendedir.

This palette also comes with a tube of Lorac Behind the Scenes Eye Primer, which I've tried and unfortunately didn't really like. But I have quite oily eyelids and even Urban Decay Primer Potion doesn't tick all the boxes for me, so I'm not really the one to judge. 


Renkleri kendim seçerek bir palet oluştursam bu kadar olurdu diyebilirim. Farları tek tek yakından inceleyelim.

This palette has a color selection that makes me think that even if I hand picked the colors, this would be very close to my selection. Let's have a closer look at them. 


Undercover: Pembe tonlu beyaza yakın mat bir krem rengi. 
Unbelieveable: Sıcak tonlu bir bronz-pembe.
Unattainable: Palette öyle görünmese de bence tam bir rose-gold yani pembe altın rengi.  
Unconditional: Soğuk, mat, açık pembe-taupe arası harika bir renk.
Unbridled: Soğuk tonlu, mat bir bir bordo-mor.

Undercover: Pink hued matte light cream color.
Unbelieveable: Warm toned bronze-pink.
Unattainable: Although it doesn't really look like it in the pan, it's a very pretty rose-gold color.
Unconditional: Cool toned, matte, light dusty pink-taupe. My favourite one in this palette!
Unbridled: Cool toned, matte, burgundy-purple color.


Undiscovered: Sıcak tonlu açık bronz-altın arası bir renk.
Unreal: Ne sıcak ne soğuk tonlu açık pembe-bronz.
Uncensored: Orta tonlu bir kahverengi. Kahverengi-ela gözlere çok yakışıyor.
Unspoken: Yine orta tonlarda, mat bir kahverengi. 
Untamed: Bordo-mor ışıltıları olan koyu bir bordo, neredeyse siyaha yakın bir renk.  

Undiscovered: Warm toned light bronze-gold.
Unreal: Not quite warm, not quite cool, a light pink-bronze.
Uncensored: Mid toned brown. Such a pretty shade for brown and hazel eyes.
Unspoken: Again, a mid toned brown but this one is matte.
Untamed: Prettiest looking one in the pan. A dark burgundy, almost black color with burgundy and purple shimmer running through it.


Sonuç olarak, iyi ki elime ulaşmama riskini göze alıp bu paleti satın almışım. Şimdi gözümü Lorac Pro palete dikmiş durumdayım! Eğer bu palete ulaşma imkanınız varsa mutlaka bir şans vermelisiniz. Görüşmek üzere!

Overall, I really love this palette and enjoy using it. If you can get your hands on it, give it a shot! After trying this one and falling in love with it, Lorac Pro Palette has climbed to the top of my wish list now. See you soon!

1 yorum: